moghavemat
06 شهریور 1401 - 09:04

رونمایی از پوستر «اربعین، فراتر از کلام»

تهران-ایرنا- نشست هماهنگی شورای سیاست‌گذاری ویژه برنامه‌های هنری اربعین در معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار و در آن از پوستر «اربعین فراتر از کلام» رونمایی شد.

به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نشست هماهنگی شورای سیاست‌گذاری ویژه برنامه های هنری اربعین با حضور اصغر امیرنیا دبیرستاد اربعین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، کاظم نظری مدیرکل هنرهای نمایشی، عبدالرضا سهرابی مدیرکل هنرهای تجسمی، محمد اله‌یاری فومنی مدیرکل دفتر موسیقی، علی هوشمند مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی ایلام، رضا مردانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی منطقه آزاد اروند، حجت‌الاسلام‌ و المسلمین رضا کلاه‌کج مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان، شریفی معاون مدیرکل هماهنگی امور استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، امیرعباس ستایشگر مدیرعامل انجمن موسیقی ایران، امیرحسین شفیعی مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی استان تهران و حسن رونده مدیر هماهنگی امور استان‌های اداره کل هنرهای نمایشی شنبه ششم شهریور  برگزار شد.

اصغر امیرنیاکاظم نظریعبدالرضا سهرابیمحمد اله‌یاری فومنیعلی هوشمندرضا مردانیرضا کلاه‌کجشریفیامیرعباس ستایشگرامیرحسین شفیعیحسن روندهدر ابتدای این نشست کاظم نظری مدیرکل هنرهای نمایشی ضمن قدردانی از حضور مدیران حاضر در جلسه گفت: «در این نشست، برنامه‌هایی که اداره کل هنرهای نمایشی برای ایام اربعین در قالب رویداد اربعین، فراتر از کلام در نظر گرفته است مطرح و از دو پوستر طراحی شده رونمایی می شود.

اربعین، فراتر از کلامحسن رونده مدیر هماهنگی امور استان‌های اداره کل هنرهای نمایشی در تشریح روند برنامه‌های این رویداد هنری توضیح داد: برنامه اربعین فراتر از کلام در استان‌های ایلام، کرمانشاه، خوزستان و منطقه آزاد اروند برگزار خواهد شد. هر استان دو تا سه نمایش میدانی به‌صورت پرفورمنس موسیقی و حرکت در مرزهای خروجی کشور خواهد داشت. هر اجرا مدت‌زمان ۱۵ تا ۲۰ دقیقه خواهد بود. همچنین چند نفر سیلورمن و گلدمن نیز برای اجرا در زمان‌های کوتاه‌تر همراه خواهند بود. این برنامه از ۲۴ تا ۲۶ شهریور در دهلران، مهران، سوسنگرد، چزابه، خرمشهر، شلمچه، مرز خسروی، قصر شیرین و اسلام‌آباد غرب اجرا خواهد شد.

علی هوشمند مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام  به اعلام جزئیاتی از برنامه‌های این استان پرداخت و گفت: برآوردهای صورت‌گرفته نشان از حضور فراوان متقاضیان در اربعین سال جاری دارد.بر اساس گزارش‌ها ۶۸ درصد زوار از مرز مهران خارج می‌شوند و در بازگشت زائران نیز ۳۰ درصد خروجی‌های مرزهای دیگر از این مرز وارد کشور می‌شوند.

هوشمند افزود: در حال حاضر با توجه به ظرفیت اعلام‌شده ۴ اثر نمایشی اعلام آمادگی و حضور در این مراسم را دارند. برای اولین بار در این اداره کل ستاد اربعین تشکیل دادیم و برای اجرای ۴ سوگواره برنامه‌ریزی کردیم.

او گفت: یکی از این سوگواره‌ها، سوگواره ملی تئاتر خیابانی علمدار است. سوگواره ملی ترسیم عاشقی در حوزه تجسمی نیز دیگر سوگواره است. در حوزه تجسمی با رویکرد ۴ رشته عکس، گرافیک پوستر و نقاشی فراخوانی با ترسیم عاشقی ملی منتشر کرده‌ایم. سوگواره روایت عاشقی در مذاکره با دفتر انجمن سینمای جوانان در فضای مستندسازی است و تنها سوگواره ما که هشتمین دوره‌اش برگزار می‌شود، سوگواره شعر علمدار است که ۱۳ شهریور با همکاری عتبه حضرت ابوالفضل عباس (ع) اختتامیه‌اش در ایلام برگزار خواهد شد.

سوگواره شعر علمدارهوشمند در پایان گفت: برای اولین بار دو موکب هنرمندان و موکب شهدای فرهنگ هنر و رسانه برای ایجاد قرارگاه رسانه‌ای در شهر ایلام و مهران را برپا کرده‌ایم.

در ادامه  این نشست اعلام شد که تمامی برنامه‌های این رویداد از طریق تلویزیون تئاتر ایران و پخش زنده از صفحه اینستاگرامی هنرهای نمایشی پخش خواهد شد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین رضا کلاه‌کج مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان در ادامه این نشست به تشریح برنامه‌های این استان پرداخت و گفت: برنامه‌های راهپیمایی به ۴ قسمت شهرستانی، مرکز استان، قبل از مرز و بعد از مرز تقسیم شده است.

او ادامه داد: در محل ورودی پایانه، موکب بزرگی برپا می‌شود. نمایشگاه عکس اربعین و موسیقی‌های بومی خوزستان به همه زبان‌ها اجرا خواهد شد. برپایی ایستگاه نقاشی و اجرای تعزیه در همه شهرستان‌ها در خاک ایران و عراق هماهنگ شده است. همچنین ایستگاه تهیه خبر برای خبرنگاران در مرز راه‌اندازی شده است. با همین رویکرد در ورودی مرزها ابتدای مسیرپیاده‌روی طاق نصرت نصب می‌شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان افزود: همایش شبیه‌خوانی و آیین‌های نمایشی محرم در کل شهرهای خوزستان در حال انجام است.برنامه یک جرعه عطش به مدت ۱۰ شب با حضور جمعیت مشتاق و بسیار زیاد در اهواز برگزار شد. همچنین همایش بین‌المللی شعر عربی اربع