moghavemat
09 شهریور 1401 - 16:44

رشد ۳۵ درصدی صادرات از استان قزوین

قزوین – مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری قزوین گفت: در ۴ ماهه نخست سال جاری شاهد رشد ۳۵ درصدی صادرات از استان قزوین بوده ایم.

سعید زین آبادی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اقدامات این دفتر اظهار داشت: یکی از اقدامات مهم این دفتر در دولت سیزدهم، اهدا تسهیلات به واحدهای متأثر از طرح اصلاح نظام یارانه‌ای کشور بود که خوشبختانه در استان قزوین با تلاش‌های فراوان یک اتفاق نادر در حوزه دامداران و مرغ داران رقم خورده است.

خبرنگار مهروی افزود: در حال حاضر بنا بر آخرین گزارش عملکرد در سامانه بانک کشاورزی، استان قزوین در رتبه هفتم پرداخت تسهیلات به مرغداران و دامداران متأثر در بحث اصلاح نظام یارانه‌ای کشور قرار گرفته است که ۲ هزار و ۲۷۰ واحد تولیدی با مبلغی معادل ۳۴۰ میلیارد تومان از این تسهیلات بهره مند شده‌اند.

زین آبادی گفت: یکی دیگر از اتفاقاتی که دولت در سال جاری و به ویژه در ماه‌های گذشته نسبت به آن برنامه ریزی کرد، تشدید بازدیدها و نظارت بر بازار بود که این موضوع زمینه ساز ثبات در بازار شده است و برای تحقق آن تمامی دستگاه‌های نظارتی مشارکت داشته‌اند.

ریزیمدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری قزوین با تشریح تعداد این بازدیدها اضافه کرد: ۹ هزار و ۲۵۷ بازدید و نظارت در حوزه بازار از ابتدای سال جاری و در طول مدت زمان اجرای طرح اصلاح نظام یارانه‌ای صورت گرفته است که با توجه به این بازدیدها، تخلفات بالغ بر ۸۵۴ واحد صنفی ثبت و به سازمان تعزیرات حکومتی معرفی شده‌اند.

وی اظهار داشت: یکی دیگر از رویدادها که همزمان با سفر رئیس جمهور به استان قزوین صورت گرفته است، اعطای تسهیلات سفر در ۲ قالب مختلف بود که در بخش اول، تسهیلات تا سقف ۱۵ میلیون تومان به عموم مردم و متقاضیان که در سامانه سامد ثبت شده بودند، تعلق گرفت.

سامدزین آبادی گفت: خوشبختانه با همت مسئولان ذیربط در حوزه پرداخت تسهیلات ظرف مدت ۴۵ روز، ۸۰ درصد این اعتبارات پرداخت شد که از این میزان، بالغ بر هفت هزار و ۸۵۰ نفر در مرحله اول از این تسهیلات بهره مند شده‌اند و باقی مانده افراد هم پس از ابلاغ ملی پرداخت خواهد شد.

مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری قزوین افزود: یکی دیگر از تسهیلاتی که در این سفر شامل استان قزوین شد و قابل توجه هم بود، اعطای تسهیلات به ۱۵۴ طرح اقتصادی می‌باشد که ۱۱۷ طرح در بخش صنعت، ۱۳ طرح در بخش کشاورزی و ۲۴ طرح در بخش گردشگری و خدمات مورد استفاده قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: این تسهیلات با اعتباری بالغ بر ۱۲ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده که بخشی از آن برای ادامه طرح‌های اولویت دار، بخشی از آن به پروژه‌های با پیشرفت فیزیکی بالا و بخشی دیگر برای حمایت از سرمایه در گردش بودند که خوشبختانه تا به امروز مقدار قابل توجهی از آنها تحقق پیدا کرده است.

زین آبادی اظهار داشت: یکی از رویکردها و جهت گیری هایی که در حوزه اقتصادی در سال جاری رقم خورده است، بحث هدایت منابع شبکه‌های بانکی به طرح‌های اولویت دار با ظرفیت بالا بود که با هدایت و راهبری شخص استاندار خوشبخاته شبکه بانکی امسال در مدت سه ماه گذشته مبلغی بالغ بر ۷۳ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی به بنگاه‌های اقتصادی در بخش بازرگانی، خدمات، کشاورزی و صنعت اعطا کرده است و این در حالی است که در سال ۱۴۰۰ این رقم بالغ بر ۵۳ هزار میلیارد بود که این نشان از یک جهش خوب و مثبت در عملکرد دارد.

هاییخوشبخاتهمدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری قزوین گفت: یکی دیگر از اتفاقات مثبت که با توجه به تاکید رئیس جمهور در حوزه ازدواج و فرزند آوری عملیاتی شد اعطای تسهیلات ازدواج بود که در چهار ماهه ابتدای سال چیزی بالغ بر چهار هزار و ۵۳۴ فقره تسهیلات با اعتبار ۴۲۳ میلیارد تومان به زوجین پرداخت شده که رشد قابل توجهی نسبت به سال گذشته داشته است.

آوریوی افزود: در حوزه صادرات شاهد رشد ۳۵ درصدی صادرات بوده‌ایم که در مقایسه با سال گذشته در بازه زمانی چهار ماه نخست سال از ۲۳۰ میلیارد تومان به نزدیک ۳۰۰ میلیارد تومان رسیده است که این مهم نشان از پویایی و فعال بودن بنگاه‌های اقتصادی با رویکرد صادرات محور دارد.

نرخ بیکاری در استان قزوین ۸.۳ دهم درصد است

نرخ بیکاری در استان قزوین ۸.۳ دهم درصد استنرخ بیکاری در استان قزوین ۸.۳ دهم درصد استزین آبادی اضافه کرد: در حوزه اشتغال، در سه ماه نخست امسال نرخ بیکاری در استان قزوین ۸.۳ دهم درصد بود که در مقایسه با میانگین کشوری ۹ دهم پایین‌تر است.

مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری قزوین اظهار داشت: یکی از آمارهایی که نشان از افزایش اشتغال و پایین آمدن نرخ بیکاری دارد تعداد بیمه شدگان اصلی و اجباری در استان است که این آمار در خصوص بیمه شدگان اجباری در سه ماهه سال جاری بالغ بر ۱۷۸ هزار و ۵۵۱ بیمه شده بوده است در حالی که در سال گذشته این تعداد کمتر از ۱۷۲ هزار نفر بوده است.

مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری قزوین در ادامه به رشد نمودار سرمایه گذاری در استان اشاره نمود و افزود: رشد سرمایه گذاری در چهار ماهه سال جاری نسبت به سال گذشته بیش از ۷۲ درصد بوده است.

وی ادامه داد: اعتبار سرمایه گذاری درسه ماهه ابتدای سال عددی بالغ بر ۱۲ هزار و ۷۰۲ میلیارد تومان می‌باشد که در سال گذشته این عدد ۷ هزار و ۴۰۱ میلیارد بوده است و این امر نشان از توجه مقام عالی استان و تلاش‌های تیم اقتصادی در حوزه سرمایه گذاری و جذب سرمایه گذاری دارد.

درسهوی در پایان در خصوص واحدهای تولیدی گفت: بازدیدهای میدانی از واحدهای تولیدی در حال انجام است که تاکنون در جهت رفع مشکلات این واحد در قالب کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید ۲۱۶ واحد تولیدی در بخش صنعت، کشاورزی و خدمات مورد حمایت قرار گرفته است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 693028