moghavemat
11 مرداد 1401 - 09:31

وزیر بهداشت: در دولت قبل پرداخت ارز ترجیحی مانع دسترسی مردم به حوزه سلامت شد

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در صحن علنی مجلس گفت: در دولت گذشته سیاست اختصاص ارز با نرخ ترجیحی در یک شرایط زمانی مانع دسترسی مردم به حوزه سلامت شده بود.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، بهرام عین اللهی در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی گزارش کمیسیون بهداشت و درمان در مورد بررسی عملکرد وزارت بهداشت در نحوه اجرای "طرح دارویار" گفت: دارو، تجهیزات، ملزومات پزشکی و شیر خشک از جمله کالاهای عمومی هستند که حق دسترسی مناسب به آن‌ها جزو حقوق حقه مردم است و امری ضروری و حیاتی و وظیفه دولت ها است که در این رابطه فعالیت کنند.

در جریاندارویاروزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: در دولت گذشته سیاست‌ها اختصاص ارز با نرخ ترجیحی در یک شرایط زمانی مانع آسیب به دسترسی مردم به حوزه سلامت شده بود، اما با گذشت زمان و افزایش فاصله نرخ ارز ترجیحی با نرخ بازار آزاد، سوءاستفاده ها و بی نظمی ها در نظام سلامت ایجاد شد و شاهد کمبودهای دارویی، قاچاق معکوس، شکست تولید داخل و رونق بازارهای سیاه شدیم.

وی افزود: چالش های زیادی که قبل از طرح دارویار وجود داشت، شامل افت 75 درصدی صادرات رسمی دارو، کمبودهای دارویی، کاهش ذخایر راهبردی دارو، آسیب به تولید داخلی و از بین رفتن قدرت رقابت دارویی می شد، با وجود داشتن دانشمندان بسیار خوب در داخل کشور و شرکت های دارویی و امکانات و تجهیزات بایستی در زمینه تولید دارو و حتی صادرات آن بتوانیم اقدامات مهمی انجام دهیم، اما متاسفانه کار بزرگی صورت نگرفته است.

دارویارعین اللهی عنوان کرد: پیش اظهاری 235 میلیون یورویی در واردات مواد دارویی 31 قلم دارو بر حسب گزارش دیوان محاسبات ارائه شده است.

یوروییوزیر بهداشت در ادامه افزود: در سال 1398 طبق سند گزارش شده 5 هزار میلیارد تومان قاچاق معکوس دارو داشته ایم و با وضعیت فعلی، تنها 80 میلیون جمعیت را پوشش نداده ایم بلکه 400 میلیون نفر جمعیت کشورهای همسایه نیز از ارز ترجیحی دارویی ما برخوردار بوده اند. با شروع دولت مردمی حذف رانت و فساد ناشی از ارز ترجیحی مورد نظر قرار گرفت و مقرر شد اقدام عاجلی در این زمینه صورت گیرد و با اقدام انقلابی مجلس در تعیین سیاست ارز ترجیحی در بودجه سال 1401 و اظهارنظر کارشناسان صاحب نظر طرح دارویار تدوین شد.

دارویاروی ادامه داد: هدف طرح دارویار این بود که یارانه دارو به انتهای زنجیره مصرف منتقل شده و به دست مطرح کننده برسد و بیماران در زمان نیاز با هر سطح نیازمندی بتوانند از بیمه ها برخوردار شوند. سیاست استفاده از بیمه در این رابطه یک تجربه موفق جهانی است و در سیاست های کلی نظام سلامت ابلاغی توسط مقام معظم رهبری به آن اشاره شده و مبنای اصلی طرح دارویار قرار گرفته است.

دارویارانتهایدارویاروزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ادامه با اشاره به اقدامات وزارت بهداشت در طرح دارویار گفت: اقدامات موثری قبل، حین و بعد از اجرای طرح دارویار در وزارت بهداشت طراحی شد و قبل از اجرای طرح ستاد تدابیر ویژه دارویی با حضور تمامی معاونان، سازمان برنامه و بودجه، بیمه های پایه، وزارت رفاه، بانک مرکزی و دستگاه های نظارتی و امنیتی تشکیل شد. کمیته علمی نیز با حضور نخبگان جوان دانشگاهی و با تلاش شبانه روزی 6 ماه قبل از اجرای طرح شکل گرفت و حدود 205 جلسه این عزیزان اقدام کردند.

دارویاردارویارعین اللهی گفت: محاسبات پایه و محاسبات عملیاتی، 10 ماه فعالیت هسته مرکزی گروه 14 نفره، برگزاری میزگردهای جمع بندی با حضور خبرگان صنعت، دانشگاه ها، سازمان غذا و دارو و بیمه از جمله اقدامات انجام شده پیش از طرح دارویار است.

دارویاروی تصریح کرد: یکی از مهمترین مسائلی که این موفقیت ها می توانست برای وزارت بهداشت رقم بزند، وجود بستر و سیستم کاملا مکانیزه و هوشمند نظارت بر دارو از مرحله تولید، توزیع و مدیریت کنترل موثر است. 8 کارگروه تخصصی شامل اعتبارات، قیمت گذاری، فناوری اطلاعات، کنترل مصرف، اطلاع رسانی، نظارت، اجرا و هماهنگی و بیمه تشکیل شده بود.

کارگروهعین اللهی در ادامه سخنانش افزود: پیش از اجرای طرح دارویار، تفاهم نامه هایی با سازمان های مرتبط انجام گرفت و زیرساخت های پوشش بیمه همگانی شکل یافت، با لطف مجلس شورای اسلامی و تخصیص اعتبار، 6 میلیون نفر از 3 دهک پایین جامعه تحت پوشش بیمه قرار گرفت و برای مابقی به جمعیت آنها حدود یک میلیون نفر به مدت 3 ماه فرصت دادیم تا بیمه رایگان دریافت کنند و در این مدت زمان آزمون وسع آنها انجام شود.

دارویارعین اللهی گفت: در شروع اجرای طرح دارویار تمامی مردم کشور تحت پوشش بیمه قرار گرفتند و از سوی دیگر اقلام تولید داخلی مشتمل بر 9 هزار و 633 کالا قیمت گذاری شد که با حمایت نمایندگان سازمان حمایت از مصرف کنندگان و وزارت صمت انجام شد.

دارویارصمتدر حال تکمیل...

منبع: فارس
شناسه خبر: 517001