moghavemat
08 مرداد 1401 - 11:57

ریشه یابی نقش «پت شاپ ها» در حاد شدن معضل سگ های ولگرد/ سگ های وحشی را به اسم خانگی به مردم می فروشند!

در حالی که بارها خطرات وجود سگ های ولگرد در سطح شهر گوشزد شده، اما همچنان مجموعه ها و افرادی هستند که با اقدامات نادرست به تبعات این معضل، دامن می زنند.

به گزارش خبرگزاری فارس از قزوین، طی چند ماه اخیر مسئله سگ های ولگرد به یک معضل جدی تبدیل شده و در سر خط اخبار قرار گرفته است.

در حالی که بارها خطرات وجود سگ های ولگرد در سطح شهر گوشزد شده، اما همچنان مجموعه ها و افرادی هستند که با اقدامات نادرست به تبعات این معضل، دامن می زنند.

بارها از جانب کارشناسان مختلف عنوان شده که مردم از دادن غذا به سگ های ولگرد خودداری کنند اما همچنان عده ای با بی توجهی به این موضوع، در شکل گیری تغییرات منفی در اکوسیستم سهیم می شوند.

به گزارش خبرگزاری فارس، اینجا جاده سلامت قزوین است، محلی که برای پیاده روی در نظر گرفته شده اما متاسفانه برخی مشکلات سبب شده تا بخشی از مردم تمایل به حضور در آن منطقه را نداشته باشند.

در حال حاضر ساعت از ۲۱ گذشته، عده ای با پلاستیک هایی که در دست دارند و مملو از غذا است، به غذا دادن به سگ هایی می پردازند که در آن محل در گذر هستند.

یکی از کسانی که پلاستیک مملو از غذا در دست داشت گفت: از اینکه توان این را دارم که غذای چند سگ را تامین کنم خوشحالم، سگ ها  هم گرسنه می شوند و نیاز به غذا دارند.

در این خصوص سعید پور اسماعیل رئیس نمایندگی فدراسیون علمی و تحقیقاتی جهانی سگ در ایران در گفت و گویی که با خبرگزاری فارس داشت، گفته بود: برخوردهای احساسی مردم با سگ های ولگرد و غذا دادن به آن ها سبب شده، حیوانی که قرار است خود برای بقایش تلاش کند، تلاش را کنار گذاشته و در نهایت، پس از مدتی خود را مدعی بداند که آدم ها باید به آن غذا بدهند و همین امر موجب مشکلات بزرگی شده است.

وی در ادامه می گوید: نکته جالب دیگر اینکه سگ های بلاصاحب حاصل تلفیق بدون دانش، نر و ماده های آنان با هم بوده که معمولا توسط مردم و گاها بر اثر هیجانات اتفاق می افتد، دو سگ کاملا متفاوت دارای توله های دورگه ای می شوند که دارای سوءرفتار هستند؛ ممکن است سگ دو رگه ساختار ظاهری سگ گله را داشته باشد اما از خصوصیات ژنتیکی سگ شکاری و طعمه گیر برخوردار باشد که موجب شده مشکلاتی را برای صاحبان خود ایجاد کنند و از طرف آنان طرد شوند و به سگ های ولگرد تبدیل شوند.

سوءرفتاربه گزارش خبرگزاری فارس، به نظر می رسد افرادی که تصور می کنند تنها سگ ها گرسنه میشوند قدری با مسائل احساسی برخورد می کنند و متاسفانه این موضوع را نمی پذیرند که غذا دادن، علاوه بر زیان به محیط زیست برای خود حیوان نیز ضرر دارد.

اما چندی پیش یکی از مخاطبان فارس تصاویری را با ما از سگ گرفتگی در میان گذاشت، تصاویری که متاسفانه بسیار دردناک بود.

حمله سگ ولگرد حادثه آفرید

حمله سگ ولگرد حادثه آفریدحمله سگ ولگرد حادثه آفریدمتاسفانه این شخص به جهت اینکه وسایل مسافر خود را داخل صندوق عقب خودرو بگذارد از ماشینش پیاده می شود و سپس مورد حمله یک سگ قرار می گیرد و فرد به شدت از ناحیه پا، کمر و دست مجروح می شود.

البته این فرد تنها یک نفر از چند ده نفری هست که روزانه مورد حمله سگ در کشور قرار می گیرند و سبب می شود تا خسارات و مشکلات جبران ناپذیری ایجاد شود.

پت شاپ ها خدمات دامپزشکی ارائه می دهند!

پت شاپ ها خدمات دامپزشکی ارائه می دهند!پت شاپ ها خدمات دامپزشکی ارائه می دهند!شاپاما فرد دیگری موضوع عجیب تری را به فارس می گوید. چند روز پیش به جهت خرید به یکی از خیابان های پر تردد شهر مراجعه کردم و همزمان که در حال خرید بودم متوجه شدم چند سگ در داخل مغازه ای قرار دارند.

جلوتر که رفتم متوجه شدم فروشنده در حال تزریق به سگ ها است که البته خبری هم از دامپزشک نبود.

این شخص ادامه می دهد: عجیب تر اینجا بود که هر سه سگ موجود در فروشگاه جزو سگ های ولگرد بودند و وقتی علت را از فروشنده جویا شدم گفت این روزها به دلیل قیمت بسیار بالایی که سگ دارد برخی ترجیح می دهند سگ های ولگرد را در منزل خود نگه دارند.

به گزارش خبرگزاری فارس، این روزها سگ گردانی نیز به عنوان یکی از مسائلی است که در جامعه می توان دید و عده زیادی از افراد تمایل به نگهداری سگ دارند.

در این بین ایجاد هزینه های گزاف ناشی از نگهداری از یک طرف و جایگزین کردن سگ به جای بچه از طرف دیگر سبب شده تا آسیب های زیادی را دنبال داشته باشد.

به گفته یکی از مالکان سگ، ماهانه چندین میلیون صرف سگ می شود که این مبلغ به غیر از هزینه درمان و واکسن و بقیه مواردی است که پیش می آید.

به گزارش خبرگزاری فارس از قزوین، در این راستا به سراغ فرماندار شهرستان قزوین رفتیم.

عباس کاظمی فرماندار شهرستان قزوین در گفت و گو با خبرگزاری فارس از قزوین، اظهار کرد: متاسفانه گزارش های متعددی از مردم داریم که سگ های ولگرد سبب مزاحمت های جدی برای آنان شده است.

وی افزود: گزارش هایی مبنی بر اینکه مردم به وسیله سگ های ولگرد آسیب دیده اند نیز به دست ما رسیده است.

فرماندار قزوین خاطر نشان کرد: چندی پیش جلسه ای پیرامون ساماندهی سگ های ولگرد در سطح شهرستان برگزار کردیم و البته جلسه استانی نیز برگزار و وظایف دستگاه ها متذکر شده است.

کاظمی یاد آور شد: جمع آوری سگ های ولگرد در قالب یک پروتکل و دستورالعمل تعیین و بر اساس آن وظایف همه دستگاه ها مشخص کرده شده است. البته ایراداتی نیز وجود دارد که مقرر شده تا در معاونت استانداری ظرف یک هفته ضعف و ایرادات شناسایی و به فرمانداری ابلاغ شود.

افزایش حیرت انگیز  پت شاپ ها در قزوین

افزایش حیرت انگیز  پت شاپ ها در قزوینافزایش حیرت انگیز  پت شاپ ها در قزوینشاپوی عنوان کرد: متاسفانه در این ایام پت شاپ ها به طرز حیرت انگیزی افزایش یافته اند و برای ما هم جای سوال دارد که چه ضرورتی دارد تا این میزان پت شاپ در سطح شهر وجود داشته باشد؟

شاپشاپفرماندار قزوین اضافه کرد: این پت شاپ ها از اتحادیه مرغ و ماهی به منظور عرضه لوازم و تجهیزات حیوانات اهلی مجوز می گیرند اما در عمل اتفاق دیگری می افتد.

شاپوی ادامه داد: پت شاپ در عمل، به صورت اختصاصی به عرضه لوازم سگ و انواع محصولات مورد نیاز آن می پردازند و البته مداخله های دامپزشکی نیز می کنند.

شاپفرماندار شهرستان قزوین اعلام کرد: مداخله های دامپزشکی که توسط پت شاپ ها انجام می شود کاملا مخالف با دستور العمل ها و مقرراتی است که برای پت شاپ ها صادر شده است.

شاپالعملشاپوی مطرح کرد: ما بحث زیادی در خصوص صدور مجوزهای پت شاپ ها داریم از این رو اتحادیه های مربوطه، سازمان صمت و اتاق اصناف به فرمانداری دعوت تا پاسخگو باشند.

شاپصمتپدیده پت شاپ ها نگران کننده است

شاپکاظمی تصریح کرد: پدیده پت شاپ ها شرایط نگران کننده ای را در سطح شهر به وجود می آورد و وضع ما به طرفی در حال حرکت است که انگار تشویق و ترویج جهت نگهداری سگ و موارد حول محور آن را به وجود می آوریم.

شاپوی اضافه کرد: با توجه به وضع موجود نیازمند برنامه ریزی، بازبینی و بازنگری هستیم.

فرماندار شهرستان قزوین گفت: عزم فرمانداری قزوین به منظور سازماندهی پت شاپ ها جزم است و امیدواریم به زودی جلوی تخلفاتی که در این حوزه وجود دارد نیز بگیریم.

شاپگزارش از طهورا قلی پور برزگر

طهوراانتهای پیام/

انتهای

منبع: فارس
شناسه خبر: 497474