moghavemat
26 شهریور 1401 - 13:36

۴۸ آیین تعزیه‌خوانی در سبزوار برگزار شد

سبزوار- ایرنا- رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سبزوار گفت: همزمان با اربعین حسینی ۴۸ آیین تعزیه‌خوانی با هدف ترویج فرهنگ حسینی در شهر سبزوار و مناطق روستایی آن اجرا شد.

رضا شجاع مقدم روز شنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تعزیه بازار شام، چهار سردار، شهادت حضرت رقیه (س) و تعزیه جابر از مهمترین مجالس تعزیه روز اربعین بود که در این منطقه برگزار شد.

وی افزود: جمعیت زیادی از مردم، هیات های عزاداری و گردشگرانی از دیگر شهرستان‌های خراسان رضوی از آیین های تعزیه روز اربعین شهرستان سبزوار دیدن کردند.

رییس  اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سبزوار گفت: عمده مراسم تعزیه‌خوانی اربعین شهادت سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع) علاوه بر نقاط مختلف شهر سبزوار در مناطق روستایی ایزی، دلبر، خسروجرد، ابارش، و استیر نیز برگزار شد.

شجاع مقدم افزود: سبزوار یکی از کانون های اصلی برگزاری تعزیه در ایران است و کتاب "روضه الشهدا" اثر ملاحسین واعظ کاشفی(سبزواری) که بُن مایه اصلی اشعار تعزیه در کشور است شاهدی بر این مدعاست.

رییس  اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سبزوار گفت: تاکنون ۷۰ گروه تعزیه خوان در این شهرستان سازمان‌دهی شده اند که در ایام مختلف سال نمایش تعزیه اجرا می کنند.

شهرستان سبزوار در ۲۳۰ کیلومتری غرب مشهد واقع است.

منبع: ایرنا
شناسه خبر: 738037