moghavemat
02 بهمن 1401 - 14:04

آخرین خبرها از وضعیت بیماری کرونا در کهگیلویه و بویراحمد/ نگرانی از تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها

معاون سیاسی امنیتی استانداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: کرونا طی دو سال گذشته ضربه‌های زیادی به بخش اموزش استان وارد کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس از یاسوج، ستاد کنترل بیماری کرونا پس از چهار ماه امروز به ریاست معاون سیاسی امنیتی استانداری کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد.

در ابتدای این نشست رئیس دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: آنفلونزا، کرونا و برخی بیماری‌ها شبیه بهم هستند که بیشتر در کودکان مشاهده می‌شود.

محمد غلام‌نژاد با بیان اینکه از ابتدای بیماری کرونا تاکنون یک هزار و ۶۵۶ نفر براثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند افزود: کسانی که علائمی شبیه سرماخوردگی دارند مراقبت لازم را انجام دهند و کودکان که دارای چنین علائمی هستند به مدت پنج روز از رفتن به مدرسه اجتناب کنند.

وی با بیان اینکه سویه جدید کرونا تاکنون مورد کشندگی نداشته گفت:  سهل انگاری در رعایت دستورالعمل بهداشتی یک زنگ خطر است که توصیه می‌کنیم افراد علاوه بر رعایت فاصله فیزیکی استفاده از ماسک را در دستور کار قرار دهند.

وی با بیان اینکه ۹ درصد مردم دز یادآور و ۴۸ درصد دز سوم واکسن کرونا را دریافت کردند، گفت: واکسن به اندازه کافی در استان موجود است، ضمن اینکه پیش‌بینی می‌شود تا سه هفته آینده شاهد موج‌های جدید بیماری کرونا باشیم بنابراین آماده مقابله با موج‌های کرونا باشیم.

غلام‌نژاد با بیان اینکه دنا و کهگیلویه به رنگ زرد درآمدند و زنگ خطر کرونا در این شهرها به صدا درآمده گفت:۱۶ نفری در بیمارستان بستری هستند که یک نفر کرونای قطعی است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: بیشترین مرگ و میرها در بویراحمد، گچساران و کهگیلویه بوده است، ۵۳ درصد فوتی‌های کرونا مردان بودند میانگین سنی فوتی‌ها ۴۲ تا ۶۲ سال بوده است.

اما معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری کهگیلویه وبویراحمد مهم‌ترین خطر متوجه استان در شیوع سویه جدید کرونا را عادی انگاری دانست و تاکید کرد در خصوص رعایت دستورالعمل‌ها و تزریق دز یادآور نباید غافل شد.

سید جواد هاشمی‌مهر با بیان اینکه، انجام واکسیناسیون علیه بیماری کووید۱۹ بسیار مهم بوده با قدردانی از تلاش کادر درمان، پزشکی، پرستاری و خدماتی که در سنگر نخست مقابله با کرونا بوده و هستند گفت: تزریق واکسن به معنای پایان بیماری کووید۱۹ نیست.

وی با بیان اینکه ۲ شهر استان در وضعیت زرد قرار گرفته، گفت: امیدواریم با رعایت شیوه نامه‌ها، دستورالعمل‌های بهداشتی و تزریق واکسن دز یادآور از سویه جدید کرونا به سلامت عبور کنیم.

این مسئول بیان کرد: آنچه بر نگرانی‌ها می‌افزاید تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها با شیوع سویه جدید کرونا است، کرونا طی دو سال گذشته ضربه مهلکی بر پیکره آموزش وارد کرد و نگران تعطیلی بخش آموزش هستیم.

وی عنوان کرد: طی دو سالی که گذشت تجربه موفقی در مبارزه با این بیماری به دست آوردیم به همت دانشمندان ایرانی ۶ واکسن در کشور تولید شد که به وسیله این واکسن‌ها بتوانیم ایمنی را بالا ببریم.

هاشمی‌مهر خاطرنشان کرد: کسانی که ۶ ماه از دز آنها گذشته برای تزریق دز جدید اقدام کنند. 

 انتهای پیام/۸۲۰۲۴

منبع: فارس
شناسه خبر: 990493